Solunum Cihazına Bağlı Hastalarda Solunum Fizyoterapisi

04.08.2021

Mekanik ventilasyon cihazları (Solunum cihazı), solunum yetmezliği olan hastaların dokularının O2 ihtiyacını sağlamak için yaygın olarak kullanılır. Mekanik ventilasyon, invaziv ve non-invaziv olarak 2 gruba olarak uygulanır. Hastaların ağız yoluyla endotrakeal tüp takılması veya trakeostomi açılarak mekanik vetilasyon cihazına bağlanmasına invaziv mekanik ventilasyon denir. Yüz maskesi veya nazal kanül ile uygulanmasına noninvaziv mekanik ventilasyon denir. Mekanik ventilasyon cihazları büyük çoğunlukla yoğun bakım veya palyatif bakım servislerinde kullanılır.


Solunum yetmezliği bulunan hastalarda genellikle;
  • Nefes kapasitesinde azalma,
  • Sekresyon miktarında azalma,
  • Öksürük kuvvetinde azalma,
  • Uzun süre yatmaya bağlı olarak kas kaybı görülebilir.
Bu tarz mekanik ventilasyon cihazına bağlı olan hastaların solunum fizyoteapi programına başlamadan önce ayrıntılı değerlendirme yapılmalıdır. Fizyoterapi sırasında hastaların aşırı yorulması solunum yetmezliğini arttırabileceği unutulmamalıdır.

Solunum Fizyoterapisinin temel amacı hastaların en kısa sürede solunum cihazından ayrılmasını sağlamaktır. Bunun için hastanın durumuna göre; solunum egzersizleri, solunum iş yükünü azaltmak, sekresyon fazla ise bronşiyal hijyen (balgam çıkartılması) teknikleri uygulanabilir. Hastaların durumuna göre solunum kas kuvvet eğitimi programa eklenebilir.

Ayrıca bazı hasta gruplarında nonninvaziv mekanik ventilasyon cihazına bağlıyken, aerobik ve kuvvet eğitimi çalışmaları yapılabilmektedir. Bu sayede hastalar yorulmadan daha uzun süre egzersiz yapabilmektedir.
SOSYAL MEDYA
SOLUNUM FİZYOTERAPİSTİ İstanbul / Türkiye 0553 321 8117 - bilgi@solunumfizyoterapisti.com